Foto

  • 7 kwietnia 2015
  • 14 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 5751

Oddali hołd ofiarom Katynia

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 14.04.2015
Na cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami" w Pszczynie oraz przed tablicą w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie odbyły się uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 75. rocznicy masowej zsyłki Polaków na Sybir.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

Podczas uroczystości, które odbyły się na pszczyńskim cmentarzu wojennym, starosta pszczyński, Paweł Sadza podkreślał, że to była tragedia, która dotknęła cały polski naród. - Katyń, Charków, Miednoje... To tam zostali bestialsko zamordowani polscy oficerowie, policjanci, funkcjonariusze państwowi, ale także lekarze, literaci, księża, inżynierowie, naukowcy. Elita naszego narodu, kwiat polskiej inteligencji, żarliwi patrioci. Byli zabijani strzałem w tył głowy, ich ciała zakopano w masowych grobach. Po to, by osłabić polski naród - mówił starosta Paweł Sadza i podkreślał, że Katyń może być dla nas synonimem prawdy. Ale dopiero dziś, bo przez wiele lat nie można było mówić o tej straszliwej zbrodni. - Ta prawda musi być droga każdemu Polakowi. Musi stać się przestrogą dla nas i dla wszystkich przyszłych pokoleń, pomagając nam w budowaniu silnego, bezpiecznego i wolnego państwa - dodawał Paweł Sadza.

Zastępca burmistrza, Barbara Sopot-Zembok mówiła o męczeństwie obywateli polskich deportowanych na Sybir i o tym, że zesłańcy nie dali się zastraszyć. - Polacy, którzy siłą zostali wywiezieni z naszego kraju nie wyrzekli się miejsca, w którym się urodzili oraz tradycji przekazywanej przez pokolenia, ponieważ jest coś, co nas Polaków łączy - symbole narodowe: hymn, flaga, godło. Dzięki determinacji tysięcy Polaków dzisiaj żyjemy w niepodległym kraju. Ci wszyscy ludzie, którzy tak potwornie cierpieli swoją postawą dali świadectwo patriotyzmu i miłości do ojczyzny - podkreślała.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy z terenu powiatu pszczyńskiego, przedstawiciel wojewody śląskiego, komendanci policji oraz straży pożarnej, pszczyńscy sybiracy, kombatanci, przedstawiciele pszczyńskich stowarzyszeń, kół oraz związków, dyrektorzy oraz młodzież pszczyńskich szkół, którzy złożyli kwiaty i znicze pod tablicą przy "Dębie Katyńskim". Jest on symbolem pamięci mieszkańców ziemi pszczyńskiej o rodakach zamordowanych na wschodzie. Dla uczczenia pamięci zamordowanych salwę honorową wykonali członkowie Bractwa Kurkowego w Pszczynie.

Druga część obchodów odbyła się przy tablicy upamiętniającej męczeństwo obywateli polskich deportowanych na Sybir w latach 1939-1956 przy budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie.

Tam Michał Pudełko, nauczyciel historii w PZS nr 2 w Pszczynie mówił o tragedii rodaków zesłanych na daleką Syberię. - Wywożono naszych rodaków z całymi rodzinami, z dziećmi, dlatego ci najmłodsi uczestnicy tamtych wydarzeń mogą dzisiaj dawać świadectwo tej trudnej dla nas historii. To te dzieci, które w czasie zesłania nierzadko przymierały głodem, dzisiaj otwarcie mogą opowiadać nam swoje przeżycia związane z deportacją i pobytem na Syberii. Dziękujemy Związkowi Sybiraków, że podejmuje ciągle walkę o prawdę historyczną. Dziękujemy za spotkania z naszą młodzieżą, za udział w zajęciach, za żywe lekcje historii, które są nieocenionym źródłem wiedzy o tamtych wydarzeniach - mówił.

new

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.