Foto

  • 29 marca 2016
  • wyświetleń: 2582

Nauczyciele z Gilowic w Holandii

Nauczyciele z Gilowic w Holandii - 7-11.03.2016 · fot. LO Gilowice
Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach od 1 czerwca 20realizuje projekt "Dwujęzyczność - potencjał na przyszłość" w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Projekt ten ma na celu przygotowanie nauczycieli, przede wszystkim poprzez podniesienie ich kompetencji językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim, do wprowadzenia w szkole oddziałów dwujęzycznych.

W tym celu 10 nauczycieli spędziło 5 dni w szkole partnerskiej w Zwolle, w Holandii, która od kilku lat z dużym sukcesem prowadzi oddziały dwujęzyczne. Job shadowing, czyli obserwacja pracy nauczycieli klas dwujęzycznych, odbył się od 7 do 11 marca. Kilkudniowy pobyt obfitował w liczne zajęcia, spośród których najcenniejsze okazały się obserwacje lekcji prowadzonych w języku angielskim. Większość lekcji odpowiadała przedmiotom nauczanym przez pedagogów biorących udział w wizycie szkoleniowej, tj. matematyka, biologia, chemia, geografia, historia i sztuka. Niemniej jednak nie zabrakło także okazji do obserwacji lekcji języków obcych (angielskiego, hiszpańskiego a nawet chińskiego), religii, WF i zajęć teatralnych. Udział w zajęciach uzupełniony został o spotkania z nauczycielami oraz dyrektorem wydziału dwujęzycznego, który udzielał wyczerpujących informacji zarówno na temat holenderskiego systemu edukacyjnego, jak i organizacji nauczania dwujęzycznego.

Wizyta okazała się źródłem bezcennych informacji na temat nauczania dwujęzycznego. Nauczyciele biorący w niej udział mieli szansę zobaczyć w jaki sposób funkcjonują takie oddziały, obserwować sposób prowadzenia lekcji, radzenia sobie z problemami, które mogą się pojawiać. Wiele ze zdobytych doświadczeń jest możliwych do zaadaptowania w polskiej szkole - na przykład, w jaki sposób sprawić, żeby uczniowie nie komunikowali się w języku ojczystym. Kontakty nawiązane z holenderskim nauczycielami na pewno zaowocują długofalową współpracą pomiędzy szkołami.

Miłym uzupełnieniem codziennej intensywnej pracy był wyjazd do Amsterdamu, gdzie uczestnicy wyjazdu mieli okazję podziwiać najwspanialsze dzieła sztuki flamandzkiej i holenderskiej w Rijksmuseum (Muzeum Narodowym) oraz Muzeum Van Gogh`a. Wizyta w Amsterdamie nie byłaby pełna bez rejsu łodzią po kanale. Bardzo ciekawym doświadczeniem była również wizyta w muzeum Dom Anny Frank, w którym można zapoznać się z tragiczną historią młodej Żydówki, ofiary Holocaustu, ukrywającej się przez dwa lata w ukrytej części domu i piszącej pamiętnik.

Pobyt w Holandii dał uczestnikom wyjazdu szansę na wgląd w holenderski system nauczania dwujęzycznego, który może się pochwalić 25-letnią historią. Nauczyciele wrócili do domu pełni wrażeń, inspiracji, nowych pomysłów i oczywiście z walizką pełną pysznych serów. A wszystkie zdobyte doświadczenia i poczynione obserwacje z pewnością pomogą rozwinąć ofertę edukacyjną gilowickiego liceum w przyszłości.

erasmus+

Joanna Kocioła

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach" podaj