Foto

  • 10 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 9486

10. wyprawa Henryka Gajewskiego - szlakiem latarni morskich

10. wyprawa rowerowa Henryka Gajewskiego - Szlakiem Latarni Morskich - 07-08.2016 · fot. Henryk Gajewski
Henryk Gajewski z Pszczyny co roku na rowerze pokonuje setki kilometrów, odwiedzając różne zakątki kraju oraz Europy. Tym razem również postanowił aktywnie spędzić lato.

Jubileuszową, dziesiątą już wyprawę rowerową Henryk Gajewski zaplanował na zwiedzenie polskiego wybrzeża a dokładnie latarni morskich, które są połączone Szlakiem Latarń Morskich biegnącym od Świnoujścia aż do Krynicy Morskiej.

Szlak oferuje zwiedzanie kilkunastu latarni morskich położonych w okolicach przepięknych morskich kurortów, tak więc jego przebycie stanowiło wspaniałą okazję do zwiedzenia większości zakątków polskiego wybrzeża.

Każda latarnia jest inna - budowane były przez Polaków i Niemców, z czerwonej, czasem żółtej cegły. Latarnie posiadają jedno lub dwa światła (w niektórych latarniach można z bliska przyjrzeć się sposobom wysyłania sygnałów świetlnych), są różnych kształtów, różnych wielkości i wysokości. Czynne, wygaszone, zniszczone w czasie wojny ale każda z nich jest wyjątkowa z własną historią.

Szlak obejmuje m.in. obiekty w następujących lokalizacjach:

Świnoujście - najwyższa i jedna z najstarszych latarni.
  • Kikut - bezobsługowa latarnia zbudowana w roku 1962.
  • Niechorze - zbudowana w roku 1866 latarnia ze względu na położenia na 20 metrowym klifie uważana jest za najpiękniejszą latarnię w Polsce.
  • Kołobrzeg - latarnia wzniesiona w 1945 roku w miejscu starej latarni, zniszczonej podczas II Wojny Światowej.
  • Gąski - niewielka, bo zaledwie 50 metrowa latarnia zbudowania w latach 1876 - 78, malowniczo położona wśród pól.
  • Darłowo - latarnia położona praktycznie w linii brzegowej, przez co często narażana jest na szkodliwe działanie morskich fal. Oddana do użytku w roku 1885.
  • Jarosławiec - zbudowana w roku 1935.
  • Ustka - wybudowana w roku 1892 latarnia ma wysokość 22,3 metra i zasięg światła 18 Mm.
  • Czołpino - w Czołpinie latarnia z 1875 roku zdobi wysoką wydmę na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy Rowami a Łebą..
  • Osetnik / Stilo - Stilo, jedna z najmniej dostępnych i jednocześnie najpiękniejszych latarni morskich w Polsce, funkcjonuje od 1906 roku.
  • Przylądek Rozewie - najpopularniejsza z polskich latarni morskich z 1822 roku.
  • Jastarnia - w Jastarni znajduje się jedna z mniejszych latarni morskich polskiego wybrzeża.
  • Góra Szwedów - latarnia wybudowana w roku 1936, swoją działalność zakończyła w latach 80 XX w.
  • Hel - na niebezpiecznym kiedyś Helu latarnie morskie funkcjonowały od średniowiecza. Dziś, helska latarnia rocznik (1942) ma wysokość 41,7 m i zasięg światła 18 Mm.
  • Sopot - w Sopocie jest tyle atrakcji, że nie każdy zauważa tam latarnię morską, Zwłaszcza, że jest ona przebudowanym kominem Instytutu Balneologicznego z lat 1903-1904.
  • Gdańsk - Nowy Port - w Porcie Gdańskim w 1894 roku zbudowano latarnię w kształcie ośmiokątnej wieży, wysoką na 27 m, z ciemnoczerwonej licowanej cegły. Na jej maszcie była tzw. kula czasu wzorowana na kuli londyńskiej. W lecie 1984 roku, latarnię z Portu Gdańskiego zastąpiła ta z Portu Północnego. Nowoczesna niebieska, czworokątna z przeszkloną galerią, skąd widać panoramę Zatoki Gdańskiej. Wewnątrz latarni w Nowym Porcie, jedynej prywatnej latarni w Polsce, jest niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum. Ta wysoka na 31,3 m latarnia jest repliką latarni z Cleveland (Ohio, USA) zbudowaną przez gdańszczan w 1893 roku. We wrześniu 1939 roku w gdańskiej latarni były stanowiska ostrzału polskich placówek na Westerplatte.
  • Gdańsk - Port Północny - latarnia działa od roku 1984 i jest najmłodszą na polskim wybrzeżu. Ze względu na usytuowany w jej wnętrzu kapitanat portu nie jest możliwe zwiedzanie tej latarni.
  • Krynica Morska - odbudowana po wojnie latarnia zainicjowała działanie 1951 roku. Wysoka na 26,5 m latarnia morska, w latach 1957-1997 pełniła także funkcję radiolatarni wysyłając w eter rozpoznawczy sygnał "KM" (wg alfabetu Morse'a).


Przebieg trasy:



20 lipca: Pszczyna - Baranów (przez Mikołów, Gliwice, Pyskowice, Zawadzkie, Dobrodzień, Olesko, Kluczbork, Byczyna). Dystans: 181 km
21 lipca: Baranów - Kościan (przez Kępno, Ostrzeszów, Odolanów, Krotoszyn, Borek Wielkopolski, Dolsk, Śrem). Dystans: 176 km
22 lipca: Kościan - Dobiegniew (przez Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Międzychód, Drezdenko). Dystans: 148 km
23 lipca: Dobiegniew - Wolin (przez Choszczno, Suchań, Stargard Szczeciński, Nowogard, Golczewo). Dystans: 173 km
24 lipca: Wolin - Trzęsacz (przez Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka, Międzywodzie, Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Pustkowo). Dystans: 119 km
25 lipca: Trzęsacz - Dąbki (przez Niechorze, Trzebiatów, Mrzeżyno, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Gąski, Mielno, Łazy). Dystans: 140km
26.07.2016r. - Dąbki - Poraj (przez Darłówko, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino). Dystans: 155 km
27 lipca: Poraj - Jastarnia (przez Wicko, Choczewo, Żarnowiec, Karwia, Jastrzębia Góra, Rozewie, Władysławowo). Dystans: 119 km
28 lipca: Jastarnia - Sobieszewo (przez Juratę, Hel, statkiem do Gdyni, Sopot, Nowy Port, Gdańsk). Dystans: 78 km
29 lipca: Sobieszewo - Grudziądz (przez Mikoszewo, Jantar, Sztutowo, Krynica Morska, Sztutowo, Nowy Dwór Gdański, Malbork, Kwidzyn). Dystans: 192 km
30 lipca: Grudziądz - Oboczna (przez Wabcz, Stolno, Grubno, Żygląd, Zakrzewko, Toruń). Dystans: 89 km
31 lipca: Oboczna - Topola Królewska (przez Ciechocinek, Włocławek, Kowal, Krośniewice). Dystans: 139 km
01 sierpnia: Topola Królewska - Częstochowa (przez Łęczycę, Łódź, Rzgów, Pabianice, Bełchatów, Nową Brzeźnicę). Dystans: 182 km
02 sierpnia: Częstochowa - Pszczyna (przez Blachownię, Konopiska, Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry, Bytom, Chorzów, Katowice, Mikołów, Tychy). Dystans: 135 km

Czas wyprawy: 14 dni.
Łączny dystans: 2026 km.


Pogoda idealnie dopisała a kondycja i sprzęt jak co roku nie zawiodły.

Rowerowe podróże Henryka Gajewskiego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Rowerowe podróże Henryka Gajewskiego" podaj

new / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.