Foto

  • 16 września 2016
  • wyświetleń: 10127

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna ma już 70 lat!

Obchody 70-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016 · fot. BM / pless.pl


70-lecie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016 · fot. M-PBP
W czwartek, 15 września w Pszczyńskim Centrum Kultury swoje 70. urodziny obchodziła Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie. Na uroczystość zaproszono włodarzy gminy i powiatu, sołtysów i przewodniczących osiedli, a także dyrektorów szkół i przedstawicieli innych instytucji współpracujących z biblioteką.

Spotkanie rozpoczęło się od przytoczenia przez Jolantę Kalafarską słów wierszy napisanych przez lokalnego poetę, Krystiana Gałuszkę. Następnie głos zabrała Teresa Musik, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. W przemówieniu podziękowała wszystkim zgromadzonym za wsparcie organizacyjne i finansowe, które na przestrzeni 70 lat były okazywane placówce. Dyrektor M-PBP wspomniała również o dyrektorkach, które przed nią piastowały tę funkcję - Podziękować chcę także szczególnym osobom - paniom dyrektorkom: Monice Kościelny i Barbarze Stieber-Kopeć, które mocno pracowały na świetność naszej Książnicy i które do dnia dzisiejszego okazują nam swoją życzliwość i zainteresowanie - mówiła.

Obchody 70-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016
Obchody 70-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016 · fot. BM / pless.pl


Doniosłość wydarzenia podkreślił również burmistrz Dariusz Skrobol, który w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP na ręce Teresy Musik wręczył odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej" dla Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Odznaczenie otrzymała również Maria Porębska, która pracuje w M-PBP od 1987 roku.

- Maria Porębska odpowiada za politykę gromadzenia zbiorów, zaopatruje w książki całą sieć M-PBP, tj. bibliotekę centralną i 14 filii bibliotecznych. Z wielką starannością dobiera literaturę, troszcząc się o jej wysokie walory literackie, wartości edukacyjne oraz wiedzę merytoryczną. Wspiera procesy selekcji księgozbiorów, dbając o utrzymanie wysokiego poziomu przechowywanych zbiorów, zarówno pod względem jego wartości merytorycznych i artystycznych. Pod jej kierunkiem rozpoczął się również proces tworzenia katalogów on-line - słyszeliśmy w uzasadnieniu. - Pani Maria Porębska odpowiada za realizację programów związanych z zakupem zbioru bibliotecznego, w tym od wielu lat, za program Biblioteki Narodowej - "Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek". Jest otwarta na nowe technologie. Dzięki jej aktywności w bibliotece rozpoczął się proces gromadzenia audiobooków cieszących się coraz większym zainteresowaniem czytelników. Doskonale przygotowana merytorycznie, rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, dlatego chętnie korzystają z jej porad i wiedzy wszyscy pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie oraz bibliotekarze innych sieci i instytucji współpracujących.

Obchody 70-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016
Obchody 70-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016 · fot. BM / pless.pl


Podczas uroczystości burmistrz Dariusz Skrobol podkreślał rolę, jaką pełni biblioteka wobec lokalnej społeczności: - był taki moment, że dyskutowaliśmy i broniliśmy z panią dyrektor zakusów na likwidację kolejnych filii bibliotek. A był i taki moment, że powstało pytanie: po co nam biblioteka w Pszczynie? Ta biblioteka to dwa ważne elementy: z jednej strony to książka i słowo pisane, ale z drugiej strony to ludzie - wspaniali ludzie, którzy tę bibliotekę prowadzili i prowadzą nadal, oraz czytelnicy, którzy do tej biblioteki przychodzą. I gdyby nie Wasza praca, zaangażowanie, kolejne pomysły i propozycje, dzisiaj tych czytelników nie byłoby tak wielu.

Burmistrz Pszczyny zagwarantował również, że Biblioteka w Pszczynie na pewno będzie istnieć jeszcze przez wiele lat. - Pracujemy bardzo mocno z panią dyrektor nad tym, aby znaleźć nową siedzibę dla biblioteki. Powiem więcej, ta siedziba już jest określona, natomiast zawsze wszystko rozbija się o finanse i ich poszukujemy zarówno w Ministerstwie, jak i w Unii Europejskiej - zapewniał.

Obchody 70-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016
Obchody 70-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016 · fot. BM / pless.pl


Z kolei starosta Paweł Sadza zwracał uwagę na siłę, jaką niosą za sobą książki oraz ludzie, którzy tworzą bibliotekę: - 70 lat - to świadczy o sile nie tylko książki, ale także ludzi. Ta niestrudzona i niczym niezmącona radość z promowania czytelnictwa wśród mieszkańców ziemi pszczyńskiej owocuje do dzisiaj. Słyszeliśmy o tym, jak biblioteka zmieniała się przez te lata. Sami możemy tego doświadczać na co dzień. Życzmy sobie, żeby książka była blisko nas, ale żebyśmy to my byli bliżej książki; żeby młode pokolenie miało potrzebę sięgania po książkę. Naszą wspólną intencją jest, aby te 70 lat zostało mocno zapamiętane, aby z tego doświadczenia korzystały kolejne pokolenia pszczynian. Dlatego ziemia pszczyńska jest bogata w ludzi mądrych, kreatywnych, oczytanych, bo mamy świetnie funkcjonującą bibliotekę i ludzi, którzy pasję do książek potrafią przekazać młodym ludziom.

Głos zabrał również prof. zw. dr hab. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, który podkreślał wyjątkowość naszego miasta oraz ludzi, którzy tworzą Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. - Pszczyna jest wyjątkowym miastem. To, co się dzieje tutaj, budzi mój najszczerszy szacunek i bardzo się cieszę, że w tym wielkim ruchu również istnieje biblioteka. Jest to jedna z najlepszych naszych bibliotek i to jest też rodzaj wielkiej satysfakcji Państwa - czytelników, bywalców, którzy przychodzą tutaj nie tylko po to, żeby zdobyć książkę, to jest również kontakt z pracownikami. Sukces biblioteki to również sukces pracowników i za to pani dyrektor szczerze dziękuję. Chciałbym podziękować całemu zespołowi Biblioteki w Pszczynie oraz wszystkim bibliotekarkom i pracownikom bibliotek, którzy współtworzyli jej dzisiejszy obraz, ale również chciałbym podziękować burmistrzowi za perspektywę przyszłości - mówił.

Obchody 70-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016
Obchody 70-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie - 15.09.2016 · fot. BM / pless.pl


Kolejne gratulacje i życzenia złożyli przedstawiciele Ogniska Muzycznego, pszczyńskich szkół i przedszkoli, firmy Cinematographer Productions, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Książnicy Beskidzkiej, a także Gminnych Bibliotek Publicznych w Goczałkowicach-Zdroju, Kobiórze, Pawłowicach, Miedźnej, Suszcu oraz Kętach. Do życzeń przyłączył się również dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu.

Uroczystość uświetnił występ młodych artystów - Pauliny Wagstyl (wokal) i Juliana Solika (fortepian), którzy zaprezentowali kilka utworów współczesnych wykonawców. Na zakończenie wydarzenia wystąpiła Barbara Broda-Malon z zespołem, przedstawiając recital "G. kontra G", czyli największe przeboje Anny German i Marka Grechuty.

Początek Pszczyńskiej Książnicy dała zbiórka książek w dniu Święta Oświaty w 1946 roku, zaś decyzja o powołaniu Powiatowej Biblioteki Publicznej podjęta została przez wydział starostwa 1 września 1946 roku. Pierwszym kierownikiem oraz organizatorem biblioteki była nauczycielka Aleksandra Zaczkowska. Dzieło kontynuowały Genowefa Nowak, Monika Kościelny, Barbara Stieber-Kopeć. Od 2007 roku Biblioteką kieruje Teresa Musik.

Powiat Pszczyński jako pierwszy posiadał pełną sieć biblioteczną już w 1949 roku. Składały się na nią: jedna Biblioteka Powiatowa, 2 miejskie, 24 gminne i 66 punktów bibliotecznych. Obecnie na bibliotekę składają się Biblioteka Centralna oraz 14 filii bibliotecznych. Wielkość zbiorów bibliotecznych to ponad 135 tysięcy woluminów, ponad 800 tytułów książki mówionej i 54 filmy. Rejestrujemy około 8,5 tysiąca czytelników rocznie, którzy przychodzą do nas blisko 80 tysięcy razy i wypożyczają około 150 tysięcy książek.

Pierwszą siedzibą Powiatowej Biblioteki Publicznej był lokal w biurze Inspektoratu Szkolnego, przy ulicy Bogedaina, zaś Miejskiej Biblioteki - suterena przy ul. Bankowej. W 1947 roku Biblioteka Powiatowa otrzymała dwie sale w budynku Liceum Pedagogicznego, przy ul. Sienkiewicza 2. W 1952 roku lokal w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, a w 1955 roku pomieszczenie przy ul. 1-maja. W 1961 roku Biblioteka otrzymała pomieszczenia przy ulicy piastowskiej, które utrzymuje do chwili obecnej.

W 1950 roku Powiatowa Biblioteka utworzyła Bibliotekę Miejską w Pszczynie. W roku 1954 Biblioteka połączona została z Miejską Biblioteką tworząc instytucję o nazwie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. W 1975 roku dotychczasowa Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna została Miejską Biblioteką Publiczną. Kolejne zmiany ustrojowe i administracyjne spowodowały, że od marca 2002 roku Biblioteka ponownie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej i działa pod nazwą Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie.

W ramach swych zadań sprawujemy opiekę merytoryczną nad 5 bibliotekami powiatu pszczyńskiego, tworzymy bibliografię regionalną ziemi pszczyńskiej, jesteśmy członkiem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Biblioteka jest także beneficjentem programów m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozwoju bibliotek, rozwoju obszarów wiejskich. Od 2 lat Pszczyńska Książnica jest także beneficjentem Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Na przestrzeni 70 lat biblioteka rozwinęła się w prężną instytucję kultury. Dużą wagę przykłada się tutaj do pracy z czytelnikiem z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, szczególnie z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Biblioteka jest współorganizatorem konferencji popularnonaukowych; ważna jest dla nas także promowanie tradycji i historii regionu; jest też współorganizatorem plenerowych wystaw historycznych na rynku pszczyńskim. Biblioteka stale szuka nowych rozwiązań, które zachęcą mieszkańców gminy do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Sprawnie realizujemy swoje zadania informacyjne, objawia się to m.in. w szybkim procesie komputeryzacji. Już blisko 85% zbiorów, co stanowi 130 tysięcy jednostek ewidencyjnych, jest dostępnych w formie katalogu on-line. Biblioteka regionalna ziemi pszczyńskiej również powstaje w wersji cyfrowej - w bazie znajduje się już ponad 4,5 tysiąca opisów bibliograficznych.

BM / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejska biblioteka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj