Foto

  • 9 stycznia 2017
  • wyświetleń: 2827

Pasmo Czeretników z Diablakiem - galeria zdjęć

Pasmo Czeretników z Diablakiem - 8.01.2017 · fot. Diablak
Pszczyna, 8 stycznia, godz. 6.30, ciemno, temperatura: -23 st. Celsjusza i komu chciałoby się jechać w góry? Jednak dla okrojonej osobowo grupy klubowiczów z pszczyńskiego Diablaka to początek pierwszej w tym roku kalendarzowym wycieczki górskiej. Fakt, warunki zdrowotno-pogodowe silnie przetrzebiły uczestników, jednak 23 osoby zdecydowały, aby spróbować udać się w mało uczęszczane rejony Beskidów.

Pasmo Czeretników było celem tej niedzielnej wycieczki. Pasmo "zapomniane" lub bardzo rzadko odwiedzane przez turystów, którzy zazwyczaj wolą bardziej atrakcyjne rejony Beskidów. Grupa rozpoczęła wycieczkę w bardzo zmrożonej Jeleśni, skąd żółtym szlakiem ruszyła w Czeretniki. Warunki typowo zimowe nie utrudniały wędrówki. Przy takim mrozie śnieg jest całkiem "suchy" a im wyżej tym cieplej, pomimo że wysokość pasma nie przekracza 766 m n.p.m. - Czeretnik (najwyższy szczyt w tym paśmie). Przez całą wycieczkę oprócz bardzo interesujących panoram turystom towarzyszyło słońce i co najważniejsze - brak wiatru, a temperatura wzrosła aż do -11 st. Celsjusza.

Pasmo Czeretników z Diablakiem - 8.01.2017
Pasmo Czeretników z Diablakiem - 8.01.2017 · fot. Diablak


Pomimo zimowych warunków, w letnim czasie przejścia trasy, z dużą ilością odpoczynków część pieszą wycieczki zakończyliśmy w Ślemieniu. Grupa pokonała w sumie niewielki dystans, bo około 13 km przy przewyższeniu około 350 m. Po przejściu tej trasy odwiedziliśmy jeszcze Żywiecki Park Etnograficzny - jeden z najmłodszych na terenie Beskidów oraz sanktuarium w Rychwałdzie. Wczesnym popołudniem wszyscy turyści, wśród których najmłodszy miał 11 lat, bezpiecznie wrócili do Pszczyny.

Pasmo Czeretników z Diablakiem - 8.01.2017
Pasmo Czeretników z Diablakiem - 8.01.2017 · fot. Diablak


W trakcie wycieczki uczestnikom została przybliżona historia terenu, omówiono liczne panoramy, zapoznano z historią Jeleśni, Huciska, Ślemienia oraz innych miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu. Omówiono kulturę i budownictwo górali tego regionu, a także historię sanktuarium w Rychwałdzie. Pomimo panujących w tym dniu niskich i odstraszających temperatur wycieczka dostarczyła jej uczestnikom wielu pozytywnych doznań i również wiele nauczyła.

Pasmo Czeretników z Diablakiem - 8.01.2017
Pasmo Czeretników z Diablakiem - 8.01.2017 · fot. Diablak


Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak". Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

Pasmo Czeretników z Diablakiem - 8.01.2017
Pasmo Czeretników z Diablakiem - 8.01.2017 · fot. Diablak


Chcielibyśmy zaprosić zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnej wycieczce, której termin planowany jest na 19 lutego (informacje niebawem na stronie klubu).

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na http://www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Agnieszka i Artur Wojciechowie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Diablak

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj